Wmurowanie Kamienia Węgielnego pod budowę Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej

3 grudnia (piątek) 2010 r. miała miejsce uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę „Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej” – Powstanie tego projektu możliwe było dzięki wsparciu ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 13.00 na terenie Politechniki Białostockiej. Uroczystość prowadził Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy prof. dr hab. inż. Lech Dzienis.

Po uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego Prof. dr hab. Maciej Sysło przedstawił wykład zatytułowany „ Współczesne środowiska kształcenia wspierane technologią”

W uroczystości wzięli udział: Wicewojewoda Podlaski Wojciech Dzierzgowski, JM Rektor Politechniki Białostockiej prof. dr hab. inż.Tadeusz Citko, Dziekan Uniwersytetu Muzycznego prof. Bożenna Sawicka, Rektor Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego ks. dr hab. Adam Skreczko, Rektor Wyższej Szkoły Matematyki i Informatyki Użytkowej dr Zofia Leszczyńka, Rektor Wyższej Szkoły Menadżerskiej dr Michał Listkowski, Prorektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej dr Ewa Piekarska, Dziekan Wyższej Szkoły Kosmetologi i Ochrony Zdrowia prof. Ryszard Farbiszewski, Dziekan Niepaństwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej dr Agata Popławska, Pełnomocnik Dyrektora ds. Wychowania Fizycznego Nauczycielskiego Kolegium Rewalidacji, Resocjalizacji i Wychowania Fizycznego  mgr Stefan Brzeski, reprezentant Jego Ekscelencji Księda Arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego Metropolity Białostockiego ks. Radosław Kimsza, Reprezentant Jego Ekscelencji Arcybiskupa Jakuba zwierzchnika Prawosławnej Diecezji Białostocko – Gdańskiej ks. Jerzy Woreczko, Podlaski Kurator Oświaty Jerzy Kiszkiel, Dyrektor Oddziału Budimex S.A. Radosław Górski, Dyrektor Rejonu Budimex S.A. Mariusz Pawłowski, Kierownik Budowy Budimex S.A. Piotr Kiliańczyk, Vice Prezes Zarządu APS S.A. Jerzy Busłowski, Radni Sejmiku Województwa Podlaskiego i Radni Rady Miejskiej Białegostoku oraz Przedstawiciele Samorządu Studentów Politechniki Białostockiej i studenci Politechniki Białostockiej.
Tekst Aktu Erekcyjnego:
Akt Erekcyjny

Wszem wobec i każdemu z osobna wiadomym się czyni,
że 3 grudnia Anno Domini 2010
podpisany został
Akt Erekcyjny pod budowę
Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej.
Decyzję podjęto z myślą o kształceniu żaków, w trosce o rozwój kadry akademickiej, a także ku wspólnemu dobru wszystkich obywateli Ziemi Podlaskiej.

Powstanie tej imponującej budowli możliwe było dzięki wsparciu ze środków
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013,
który skarbiec Uczelni naszej kwotą 63 152 929 wzbogacił.
Gmach, który postanowiliśmy ulokować na zbiegu ulic Zwierzynieckiej i Świerkowej,
a zaprojektowała pracownia architektoniczna A-A Studio Adrian Staszczyszyn,
a budowę powierzono konsorcjum BUDIMEX S.A.-FERROVIAL S.A

Akt Erekcyjny podpisany został

za prezydentury Bronisława Komorowskiego,
kiedy to Ministerstwami, patronującymi upamiętnianemu przedsięwzięciu, kierowały:
Pani prof. Barbara Kudrycka – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego i
Pani Elżbieta Bieńkowska – Minister Rozwoju Regionalnego,
a uczelnią naszą kierował
Jego Magnificencja Rektor Politechniki Białostockiej prof. Tadeusz Citko
wespół z Senatem XIII kadencji.

W przytomności zgromadzonych tu znamienitych gości, pod Aktem Erekcyjnym podpis złożyli

Wicewojewoda Podlaski – Wojciech Dzierzgowski
JM Politechniki Białostockiej – Prof. Tadeusz Citko